Kemal Demir » Blog Archive » DELL Teknik Servis Deneyimi
4
Mar

DELL Teknik Servis Deneyimi

   Posted by: Kemal   in Genel

Dell XPS 1530 kullanıyorum. 2008 Ağustos ayında aldım. Service Tag ile webden sorguladığımda fabrika çıkış tarihi 2008 Nisan olarak görünüyor.  3YR NBD garantisi varmış (3 Years Next Business Day On-site).


Geçenlerde bilgisayarı normal kapattıktan sonra açılmadı. Garantinin bitmesine 64 gün vardı. Yardım almak için tek seçneğiniz olan Dell Teknik Destek hattını aradım. (00 800 353 900 02) Bir kaç tuş yönlendirmesi neticesinde hiç beklemeden ilgili teknik destek elemanına bağlandım.USAde ikamet edenler için text tabanlı teknik destek hizmeti de veriliyor.

Yaklaşık 20dk süren bir telefon görüşmesi sonucunda sorun tespit edildi.Bilgisayarın altındaki Service Tag bilgisini söylediğimden donanım ve satın alınan lokasyon bilgilerini tüm detayları ile görüntüleyebiliyorlar. FN tuşuna basılı tutarak bilgisayarı açtırdı. 3 adet uyarı ışığından en soldaki yanıp sönüyordu. Bu işlemci hatasının bir göstergesiymiş. Her ihtimale karşın RAM leri çıkarıp taktırdı. Çapraz da denedik hata sinyali değişmedi.

Anakart ve işlemcide problem olduğunu ve sipariş vereceğini belirtti.Türkiyedeki yerinde destek hizmetini Koç sistem veriyormuş.Birkaç gün içinde arıyorlarmış. 1 Hafta içinde aramazlarsa tekrar DELL i aramamı istedi.Eğer Türkiye’de yoksa yurtdışından sipariş verilecekmiş.

Ertesi gün Koçsistem den geldiler. Şirketteki toplantı salonuna geçtik. Anakart ve işlemciyi değiştirdiler. Ortalama 1 saat sürdü. Arkadaş çok hızlı ve pratik çalışıyor, gayet de tecrübeli.Sorunum giderildi.

Batarya artık çok kısa süre dayanıyordu.2-4dk civarı. Garantisi bitmeden onu da değiştirme şansım olup olmadığını sordum. Teknik destek hattını aramam gerektiğini söyledi.

Ertesi gün DELL’den tekrar arayıp, problemin giderilip giderilmediğini sordular.Şükranlarımı sundum. E-posta adresime anket göndereceklermiş, onu da pozitif yönde doldurup göndereceğim.

Bu arada pil artık şarj tutmuyor dedim. Yeni pili kargo ile gönderebiliriz fakat önce bir kontrol edelim dediler. Bilgisayar yanımda olduğu bir gün tekrar aramamı istediler.

Bir hafta sonra tekrar aradım. Pildeki problemi anlattım. BIOS dan pil ile ilgili ayarları kontrol etti. Battery Health sekmesinde Pilin artık değiştirlmesi gerektiğini anlatan bir yazı vardı. O sayfanın fotoğrafını çekip email olarak göndermemi istedi.Diğer problemim ise klavyenin tuşlarıydı.Bazı tuşların artık çıktığını ve tekrar yerine takılamadığını anlattım. Nihayetinde klavye ve pil siparişi verildiğini ertesi gün Koç Sistemden arayacaklarını söyledi. Fotoğrafı email olarak gönderdim.

Ertesi gün Koç Sistemden geçen sefer gelen arkadaş geldi. Adresi bildiği için ulaşımda sıkıntı olmadı. Bazı XPS 1530 modellerde Enter tuşu küçüktü. Alırken özellikle büyük olmasını istemiştim. DELL notebook alırken istediğiniz değişiklikleri yaptırabiliyorsunuz. Web sitesinden inceleyebilirsiniz. Gelen klavye de Enter tuşu küçük olabilir diye endişelenmiştim fakat, service tag sayesinde eskinin aynısı bir klavye geldi, sıkıntı olmadı. Batarya da yenisi ile değişti. Toplam 10 dk süren bir işlem sonrasında gerekli teslimat kağıtlarını imzaladım.

Profesyonel teknik servis anlayışından dolayı huzurlarınızda DELL’e teşekkür etmek istiyorum.

Tags: , , , , ,

This entry was posted on Cuma, Mart 4th, 2011 at 11:55 and is filed under Genel. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a reply

Name (*)
Mail (will not be published) (*)
URI
Comment