Kemal Demir » Blog Archive » Data Web Nedir?
29
May

Data Web Nedir?

   Posted by: admin   in Genel

İnternet ile birlikte hayatımıza yeni tanımlamalar giriyor. Açıkcası bu tanımların anlamını bilmeden de internet kullanıcısı olabiliyoruz. Web 2.0 kavramını hiç duymayan fakat vaktinin tamamını web 2.0 servislerden yararlanarak sürdürenlerin olduğunu biliyoruz.

Özellikle SEO uzmanlarının ve ajansların desteği ile birçok firma Google arama sonuçlarında yer alabilmek için altyapılarını geliştirdi. Benim görüşüm,yakın zamanda “Google arama uzmanı” adında bir pozisyon ortaya çıkacak. Peki bu insanlar hangi aksiyonlarda bulunacaklar?  İlk aklıma gelenler Pazarlama ve AR-GE. Örneğin pazardaki rakiplerin analiz edilmesini daha hızlı ve efektif yapabilecekler. AR-GE için arama ise, girişimcilerin birincil öncelikleri arasında yer alıyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki benzer sektördeki oyuncular, hammaddeler, yakında pazara katılacak yeni oyuncular gibi konularda artı değer katacaktır.

Günümüzde böyle bir pozisyon yok. Yöneticilerin görevlendirdiği ilgili departmandaki çalışanlar gerekli aramayı yapıyorlar. İzlenimlerim sonucunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim, gazete okumak için google’dan “milliyet” arayan ve sonucunda siteye ulaşan bir zihniyetin ne kadar etkili arama yapabileceğini tahmin edersiniz. Yılda birkaç defa değişen kanun maddelerini takip ederek iş akışlarını sürdüren muhasebe departmanları gibi hareketsiz olmayacak bir iş kolu. Sürekli internet teknolojilerini takip eden, kendini geliştiren bir çalışana ihtiyaç olacak.

google-squared-1

“Semantic” servisi hazırlıklarında olan Google, henüz Labs altında geliştirilmesine devam edilen Google Squared ürününü ilerleyen günlerde kullanıma sunacakmış. Tim Berners-Lee “Semantic Web” yerine “Data Web”  tabirini önermiş.

google-squared-2

Verinin internette depolanmasının ardından anlamlı veriye ulaşmak gittikçe sorun oluyor. Tamamen kopya içeriklerin yer aldığı sitelerin arama sonuçlarında listelenmemesi gerekiyor.

Google arama sonuçlarında newest (en yeni) seçeneği getirmeli. Özellikle haberler için kullanışlı olurdu. Gelişmiş arama sayfasında “Tarih” opsiyonu var fakat sadece güncel bilgi için extra click israf oluyor.

This entry was posted on Cuma, Mayıs 29th, 2009 at 15:10 and is filed under Genel. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a reply

Name (*)
Mail (will not be published) (*)
URI
Comment